Our range of products include 2 mm pvc strip curtain, pvc strip curtain, 5 mm pvc strip curtain, 3 mm pvc strip curtain, 4 mm pvc strip curtain and pvc strip curtains.
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 2 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Curtain Type | Flexible PVC |
| Application Area | Industrial Doorway |
| Color | Black |
| Temperature Range | −20°C to 50°C |
| Surface Type | Plain |
| Overlap Percentage | 0% |
| Mounting Type | Ceiling Mount |
| Strip Material Grade | Standard PVC |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
PVC Strip Curtain offered come in quality construction finish and can be made available in different thickness, width and length choices so as to match up with the specific usage needs of the customers. The superior finish construction of these PVC strip curtains also make them provide for lasting service value. Some of its features include highly efficient working support; made using the best raw materials; available in different colors like yellow, orange and others; smooth/double ribbed profile options; thickness range from 1.5mm to 6mm; have good transparency; support effective stopping from loss of cold/warm air; prevent invasion of dust.
Highlights Of PVC Strip Curtains :
Highly efficient
Quality assured
Made using the best raw materials
Long lasting
₹ 70 / sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 3 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Curtain Type | Flexible PVC |
| Application Area | Industrial Doorway |
| Color | Orange |
| Temperature Range | −20°C to 50°C |
| Surface Type | Plain |
| Overlap Percentage | 50% |
| Mounting Type | Ceiling Mount |
| Strip Material Grade | Standard PVC |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 120 / Sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 5 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Curtain Type | Flexible PVC |
| Application Area | Industrial Doorway |
| Color | Multicoloured |
| Temperature Range | −20°C to 50°C |
| Surface Type | Plain |
| Overlap Percentage | 0% |
| Mounting Type | Ceiling Mount |
| Strip Material Grade | Standard PVC |
Minimum order quantity: 1000 Sq ft
₹ 145 / sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 12 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Curtain Type | Flexible PVC |
| Application Area | Industrial Doorway |
| Color | Black |
| Temperature Range | −20°C to 50°C |
| Surface Type | Plain |
| Overlap Percentage | 50% |
| Mounting Type | Ceiling Mount |
| Strip Material Grade | Standard PVC |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
PVC STRIP CURTAIN - FREEZER GRADE creates a substantial barrier on your walk in cold-stores and allows hands free access to the regulated environment minimising the loss of cold air. Our PVC strip rolls are reach compliant and used extensively in cold-store environments that require temperature regulation and area.
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 4 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Curtain Type | Flexible PVC |
| Application Area | Industrial Doorway |
| Color | Red |
| Temperature Range | −20°C to 50°C |
| Surface Type | Plain |
| Overlap Percentage | 50% |
| Mounting Type | Ceiling Mount |
| Strip Material Grade | Standard PVC |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 70 / sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 0.2 mm to 5 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Curtain Type | Flexible PVC |
| Application Area | Industrial Doorway |
| Color | Blue |
| Temperature Range | −20°C to 50°C |
| Surface Type | Plain |
| Overlap Percentage | 50% |
| Mounting Type | Ceiling Mount |
| Strip Material Grade | Standard PVC |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
Anil Narula (Proprietor)
Techno Mech Sales
K-90/A, Lajpat Nagar-II
New Delhi - 110024, Delhi, India