Manufacturer of a wide range of products which include 2 mm pvc curtain, 1 mm pvc curtain, 4 mm pvc curtain, 3 mm pvc curtain, 2mm pvc curtain and anti-insect pvc strip curtains.
₹ 110 / sq ft Get Latest Price
| Curtain Thickness | 2 mm |
| Curtain Width | 3 ft |
| Curtain Height | 6 ft |
| Material Grade | Standard PVC |
| Pattern | Plain |
| Usage Area | Home |
| Color | Transparent |
| Mounting Type | Rod Pocket |
| Transparency | Clear |
| Feature | Waterproof |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 55 / sq ft Get Latest Price
| Curtain Thickness | 0.2mm To 5mm |
| Curtain Width | 3 ft |
| Curtain Height | 6 ft |
| Material Grade | Standard PVC |
| Pattern | Plain |
| Usage Area | Home |
| Color | Transparent |
| Mounting Type | Rod Pocket |
| Transparency | Clear |
| Feature | Waterproof |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 70 / sq ft Get Latest Price
| Curtain Thickness | 2 mm |
| Curtain Width | 3 ft |
| Curtain Height | 6 ft |
| Material Grade | Standard PVC |
| Pattern | Plain |
| Usage Area | Restaurant |
| Color | Transparent |
| Mounting Type | Rod Pocket |
| Transparency | Clear |
| Feature | Waterproof |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Curtain Thickness | 3 mm |
| Curtain Width | 3 ft |
| Curtain Height | 6 ft |
| Material Grade | Standard PVC |
| Pattern | Plain |
| Usage Area | Home |
| Color | Transparent |
| Mounting Type | Rod Pocket |
| Transparency | Clear |
| Feature | Waterproof |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Curtain Thickness | 0.2mm To 5mm |
| Curtain Width | 3 ft |
| Curtain Height | 6 ft |
| Material Grade | Standard PVC |
| Pattern | Plain |
| Usage Area | Home |
| Color | Transparent |
| Mounting Type | Rod Pocket |
| Transparency | Clear |
| Feature | Waterproof |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
5 mm PVC Curtain also known as strip curtains or strip doors, are a great way to limit the movement of contaminants or pests in your premises. They're also very good at preventing heat loss or cold loss from controlled temperature environments
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 2 mm |
| Strip Width | 150 mm |
| Door Size | Customized |
| Material Grade | Anti Insect PVC |
| Application | Pharma, Food Industry, Warehouse, Packaging Area, Retail Entrance |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Color | Transparent |
| Transparency | Clear |
| Edge Type | Smooth |
₹ 55 / sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 3 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Door Size | 5x7 ft |
| Material Grade | Standard PVC |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Application | Industrial, Food Processing, Warehouse, Cold Storage |
| Color | Transparent |
| Transparency | Clear |
| Temperature Range | 0 to 50 C |
| Edge Type | Smooth |
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 2 mm |
| Strip Width | 100 mm |
| Roll Length | 25 m |
| Material Grade | Anti Insect PVC |
| Application | Partition, Conveyor Cover, Strip Door, AC Partition, Machine Guard |
| Edge Type | Smooth |
| Color | Transparent |
| Transparency | Clear |
| Feature | Anti Static, Oil Resistant, Chemical Resistant, UV Resistant |
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 3 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Temperature Range | -20 to 0 C |
| Material Grade | Standard PVC |
| Door Size | 6x8 ft |
| Application | Cold Room, Chiller Room, Food Storage, Pharma Storage, Blast Freezer |
| Color | Transparent |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Edge Type | Smooth |
| Feature | Anti Static, Energy Saving, Anti Fog, Food Grade |
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 5 mm |
| Strip Width | 100 mm |
| Door Size | 4x7 ft |
| Material Grade | Anti Insect PVC |
| Application | Packaging Area, Retail Entrance, Warehouse, Food Industry, Pharma |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Color | Amber |
| Transparency | Clear |
| Temperature Range | -10 to 50 C |
| Edge Type | Smooth |
₹ 55 / sq ft Get Latest Price
| Curtain Thickness | 0.2 Mm To 5 mm |
| Curtain Width | 3 ft |
| Curtain Height | 6 ft |
| Material Grade | Polar PVC |
| Application | Home AC, Office AC, Shop AC |
| Mounting Type | Rod Pocket |
| Color | Transparent |
| Transparency | Clear |
| Feature | Energy Saving, Dustproof, UV Resistant, Noise Reduction |
| Edge Type | Smooth |
Anil Narula (Proprietor)
Techno Mech Sales
K-90/A, Lajpat Nagar-II
New Delhi - 110024, Delhi, India